II. stupanj edukacije za porodne i postpartum doule – ERASMUS+

Drugi stupanj edukacije za je nastavak obrazovanja za porodne i postpartum doule u Hrvatskoj kojim stajemo uz bok Europskim zemljama sa dugotrajnim edukacijama doula. 
 
U suradnji s Islandskim kolegicama i uz podršku ERASMUS+ programa provesti ćemo drugi, napredni stupanj za sve članice Hrvatske udruge doula koje ispunjavaju uvjete.
ERASMUS+ projekt počinje u veljači 2024. a sami drugi stupanj kreće u rujan 2024. i trajati će do svibnja 2025.
 
Hrvatska udruga doula uz Hond in hond organizaciju s Islanda prve su doula organizacije koje će dodatno obrazovanje provesti uz podršku ERASMUS+ projekta i time otvoriti vrata i drugim zemljama da svoje doule educiraju kvalitetno. Drugi stupanj edukacije biti će potpuno besplatan za polaznice i održavati će se uživo u Zagrebu s virtualnim prijenosom za sve doule koje su na udaljenim lokacijama u Hrvatskoj.
 
Nakon edukacije i položenog ispita polaznice dobivaju diplomu doula edukacije II. stupnja za porodne i postpartum doule Hrvatske udruge doula. Takva diploma vašim klijenticama garantira profesionalnu doula podršku u porodu i postpartumu.
 

AKTIVNOST – Upoznavanje svih sudionica i prezentacija neformalnih metoda edukacija

Aktivne doule Hrvatske Udruge Doula i Hond i hond radgjof ehf okupile su se na online radionici kako bi se upoznale, pozdravile i uključile u prvu aktivnost neformalnog obrazovanja.
Unutar 2,5 sata održale smo zanimljiv grupni rad kojim smo procijenile potrebe doula u obje zemlje i područja rada doule u kojima je potrebna dodatna podrška i edukacija.

Upoznale smo se sa metodama neformnih edukacija te započele proces stvaranja ADT – II. stupnja cjelovite edukacije za doule.

 
 

AKTIVNOST – Islandske partnerice u posjeti hrvatskim kolegicama

U tjednu od 6.4-14.4. stigle su nam u posjetu tri kolegice s Islanda, naše partnerice u Erasmus+ projektu ADT- drugi stupanj edukacije za doule. Čitav tjedan sa njima održvale smo radionice, predavanja i radile na modulima koje ćemo provoditi tijekom ADT s početkom jeseni.
Posjet je započeo predavanjem Islandskih kolegica o porođajnom sustavu na Islandu te nakon toga smo održale raspravu o sličnostima i razlikama između dvije države.
 

A popodne su održana naša uvijek popularna Ljudska prava u porodu ovaj put uz simultani prijevod za naše gošće. 

 
 

DAN 4: 

I prije smo bile ponosne na naše besplatne programe no kada smo ih sve stavile na hrpu da ih prezentiramo našim islandskim partnerima tijekom ERASMUS+ aktivnosti, oduševile smo se i same količinom volonterskih sati i kvalitetom te raznolikosti programa Udruge.
Inspirirale smo danas naše kolegice da istraže načine kako da osmisle slične programe u svojoj zemlji.
A nakon programa Udruge – ETIKA!
Nešto nazaobilazno u svakom poslu, pa tako i u poslu doula. Sve doule koje su članice Hrvatske udruge doula poštuju Etički kodeks koji možete naći na našoj stranici. On između ostalog naglašava da doule nisu zdravstveni djelatnici te da se prema svima s kojima surađuju odnose sa poštovanjem.
Razradom ovog modula ADT stavile smo naglasak na navigiranje unutar etičkog kodeksa u odnosu na izazovne situacije, teške okolnosti te u suradnji s zdravstvenim djelatnicima i prezentiranju javnosti.
DAN 2 posjete naših Islandskih kolegica.
Plan za današnji dan bio je obliazak rodilišta!
Doule iz obje zemlje posjetile su Zagrebačka rodilišta kako bi dobile uvid u uvjete rađanja u Hrvatskoj. Nakon toga slijedila je rasprava te usporedba sustava rađanja te odnosa prema rodiljama. Iako su na prvi pogled uvjeti rađanja jako različiti u naše dvije zemlje, postoje poteškoće unutar oba sustava koje su zajedničke.
 
 
DAN 3:
Emocionalno vrlo zahtijevan dan! Obradile smo ADT modul TRAUMA i GUBITAK. U traume ubrajamo one koje su se dogodile tijekom poroda, ali i one koje su se dogodile prije i utječu na porod – traume koje su povezane sa doživljenim seksualnim nasiljem i silovanjem.
Naše su doule radile na razradi modula koji se bavi pitanjima kao što su:
-Kako prepoznati traume?
-Kako podržati klijenticu koja proživljava traumu?
-Kako spriječiti moguće traumatizirajuće situacije?
-Kako podržati klijenticu koja je izgubila bebu?
-Kako prepoznati da podrška nije dovoljna, već je potrebna pomoć psihologa.
Iako je su ove teme iznimno teške, dodatna edukacija o njima je izuzetno potrebna. Sve mi imamo svoja traumatična iskustva, neke veće neke manje. A nasilje i gubitak bebe mnogo su učestalije nego što mislimo.
 
DAN 5:
Jeste li znale da većina doula ne može samo doula angažmanima zaraditi dovoljno za pristojan život pa rade dva posla? Ne samo u Hrvatskoj, već gotovo svuda u svijetu.
Naša Dora Kolačko već godinama radi isključivo kao doula i porođajni edukator, a njena radionica pomogla je našim doulama i gošćama s Islanda da zajednički osmisle modul Biznis za doule koji će doulama koje će pohađati drugi stupanj doula edukacije uz potporu ERASMUS+ projekta dao alate i znanje kako stvoriti održivi biznis kao doula.
Dora nam je dala uvid u osnove obrtništva, važnosti pisanja poslovnog i financijskog plana, te moći marketinga i targetiranja klijenta.
Ne odgovara svaka doula svakoj klijentici.
Stoga smo prošle i tipove osobnosti i kako komunicirati sa tim različitim osobnostima – sve kako bismo svakoj klijentici mogle ponuditi individualno prilagođenu podršku. Jer svaka je žena posebna, i svaka zaslužuje najbolju moguću podršku!
 
 
DAN 6:
Seks i porod je tema koja je bliska doulama i koja je često na tapeti bilo s klijenticanma bilo s kolegicama, no sex u postpartumu i teškoće sa postizanjem intimnosti nakon rođenja dijeteta zbog nevjerojatne kompleksnosti promjene u životima para je nešto što smo morale dublje istražiti.
Seks i povezanost para u trudnoći a pogotovo unutar prve godine djetetova života je tema koju smo odlučile uvrstiti kao jedan od 8 modula u našem Erasmus+ ADT projektu.
Doule pomažu u tranziciji para i u roditeljstvo a postpartum doule imaju priliku podržati nove roditelje u traženju novih načina kako ostati povezan u izazovnoj prvoj godini djetetovog života.

Naša gošća s Islanda, Soffia je doula i obiteljska terapeutkinja te je duboko je ušla u temu povezanosti para nakon poroda. Održala je hrvatskim doulama predavanje na tu temu kao šlag na kraju čitavog dana rada na modulu za ADT na istu temu.

 
DAN 7
Svjetski prosjek radnog vijeka doule jest tri godine. U tri godine doula (ako aktivno radi) tek stekne dovoljno iskustva da bi se mogla nazvati iskusnom doulom i tek tada može to iskustvo koristiti za educiranje, mentoriranje drugih doula. Problematika visokog sindroma sagorijevanja + financijska neodrživost ovakvog posla utječe i na kvalitetu razvijanja doula poziva u svakoj zemlji. Jedan od važnih aspekata ERASMUS+ ADT jest širenje dobre prakse Hrvatske udruge doula u vidu prevencije sindroma sagorijevanja.
Sinoć, kao poslijednju aktivnost unutar posjete kolegica partnerica s Islanda, održale smo grupnu superviziju na engleskom jeziku.
Naša grupna supervizija je spoj supervizije, intervizije i grupe podrške koja osim sigurnog prostora za doule gdje mogu dijeliti svoje doživljaje s poroda koje su podržavale, daje priliku novim doulama da dobiju uvid što ih sve čeka u angažmanima i na koji način se nositi sa stvarnim situacijama koje je nemoguće prezentirati tijekom doula edukacija.
Ovakav rad u doula zajednicama je unikatno naš i važno nam je da se naše dobre prakse prošire po Europi i među drugim doula organizacijama.
 

AKTIVNOST – Posjeta Islandskim kolegicama u Reykjavik

Nastavljamo s provedbom Erasmus+ projekta kroz koji Hrvatska udruga doula i islandska udruga doula Hond in Hond razmjenjuju svoje prakse, znanja i vještine rada s trudnicama te zajedno osmišljavaju naprednu obuku za doule. 

Obuka koja će proizaći iz ovog projekta besplatno će biti dostupna aktivnim članicama obiju udruga kako bismo podigle standarde prakse, a trudnicama i njihovim obiteljima pružile još kvalitetniju podršku na njihovom trnasformativnom putu roditeljstva.

Nakon što smo u Zagrebu ugostile kolegice s Islanda te im predstavile rad naše Udruge, došao je trenutak da i mi upoznamo njihov rad u njihovom domaćem ambijentu.

U nastavku vam predstavljamo što smo to sve iskusile.

 

Drugi Dan – Modul Postpartum conditions and difficulties (mother-baby) 

Doule Anita i Soffia detaljno su razradile modul koji se fokusira na odnos majke i djeteta te teškoće koje mogu nastati u periodu postpartum i utjecati na doživljaj i kvalitetu tog odnosa.

Radni dio dana izbalansirale smo upoznavanjem islandske kulture kroz doživljaj saune i kupanja u Atlantskom oceanu na koji su nas odvele naše kolegice.

Dio kulturoloških razlika u odnosu prema trudnica uočile smo upravo u tom segmentu opuštanja i nastavljanja sa svim aktivnostima kao i prije trudnoće. Islanđani koriste saunu vrlo često i ne prestaju sa tim zdravim praksama ni u trudnoći. Za naše pojmove možda pretjerane brige za trudnice uranjanje u hladni ocean nakon vruće saune je bilo neobično, no trudnice koje to prakticiraju nemaju nikakve negativne poslijedice, samo pozitivne. U Zagrebu smo našim kolegicama prezentirale naš Burnout prevention program a one su uzvratile upravo ovakvim iskustvom – sauna i ocean kao čišćenje od stresa! Moramo priznati da nam se svidjelo.

 

Četvrti dan – Modul Supporting Difficult Births i radionica za roditelje Rebozo in birth

Tijekom ovog dana još smo dublje zaronile u praktične vještine rada s roditeljima, pogotovo u situacijama kada porod krene u smjeru koji majka nije zamišljala ili se stvore drugi oblici teškoća. Dodatno smo upoznale tehnike rada s rebozom, tradicionalne južnoameričke marame, sudjelujući u radionici koje su islandske kolegice vodile za roditelje sa ciljem boljeg pozicioniranja bebe, olakšavanja nelagode u zadnjim tjednima trudnoće te tijekom poroda.

  1. Dan – okupljanje i planiranje

Ponovno okupljanje, ukratko ponavljanje što smo sve naučile tijekom njihovog boravka u Hrvatskoj te planiranje što će naše doule Anita, Katarina i Ivana saznati i vidjeti u danima koji slijede na Islandu. Čekalo nas je mnogo učenja, ali i punjenja kapaciteta uz pomoć prekrasne islandske prirode.

 

Treći dan – Posjet porođajnim centrima, predavanja Human Rights and Advocacy, Doula support and breastfeeding, predstavljanje hrvatskog sustava rađanja.

Najispunjeniji dan provele smo u kombinaciji sudjelovanja u aktivnostima koje su organizirale islandske kolegice i vođenja naših aktivnosti za njih.

Posjetile smo porođajni centar koji pruža primaljsku skrb u opuštajućem ambijentu za podršku čim lakšem porodu. 

Naše Katarina i Ivana predstavile su statistiku i način rađanja u hrvatskom sustavu, koji ima sličnosti i razlika s islandskim, a Anita je održala interaktivno predavanje na temu Ljudskih prava i važnosti samozastupanja tijekom rađanja u sustavu. 

Dan smo završile Soffijinom iskustvenom radionicom za doule na temu pružanja podrške u uspostavljanju i održavanju dojenja. 

 Peti dan – The Art of Doulaing

Zadnje obrađeni modul buduće napredne obuke odnosi se na posebnost koju posao doulanja ima po svaki životni aspekt doule. Anita i Soffia osmislile su tijek modula zahvaljujući kojem će se doule moći lakše povezati sa samom sobom, sa svojim klijenticama i klijentima te ostalim doulama u zajednici. 

Međusobna povezanost i podržavajuća suradnja ključ su stvaranja sigurne mreže doula, a time i kvalitetne podrške roditeljima. Ovim projektom ovo želimo ostvariti u našim zemljama, ali i stvoriti novi put za lakše ostvarivanje ove sigurne mreže na europskoj razini.

AKTIVNOST – PROVEDBA ADT U HRVATSKOJ

3. rujna 2024. održan je Kickoff zoom sastanak za sve polaznice ADT. Tijekom 8 mjeseci provoditi će se 8 modula. Svaki mjesec na platformi za učenje otvara se novi modul s materijalima kreiranim tijekom suradnje s Islandskim kolegicama. Svaki modul sadrži i vikend radionicu za sve polaznice uživo i online u isto vrijeme.

1. MODUL Etika i filozofija doula krenuo je 16.9.2024. a radionica je održana 28. i 29.9.2024.

45 polaznica članica Hrvatske udruge doula sudjelovale su na radionici i to polovica uživo u prostorijama Udruge u Mesničkoj 3 u Zagrebu a polovica doula se uključilo preko zoom platforme. U dva dana obje skupine imale su zadatke i rasprave na teme iz modula Etika i filozofija. Teme koje smo obradile u ovom modulu su:

– Etičke kategorije iz kodeksa: medicinski dio poroda, društvene mreže, neasistirani porodi i komunikacija i poštovanje 

– Preklapanje zanimanja usmjerenih na trudnoću, porod i babinje s doula radom

– Podrška u porodu različitim skupinama: Različite religijske skupine, LGBTQ+, neurodivergivne osobe, osobe s invaliditetom

– Etika u posebnim situacijama: nasilje, zanemarivanje, otkazivanje podrške.

 

4.modul Trauma i gubitak, 6.12.-7.12.2024.

Uz materijale na platformi za učenje svaki modul je popraćen vikend radionicom sa mnogim vježbama i timskim radom usmjerenim na istraživanje pojedinih tema unutar modula.
Poslijednji vikend modul u 2024. godini odradile smo modul Trauma i gubitak koji je bio emocionalno težak i izazovan.
Podrška kroz gubitak trudnoće i osnaživanje doula kroz alate različitih tehnika usmjerenih na prisutnost u tijelu bio je ključan za naš doule polaznice.
Razumijevanje što donosi traumatsko iskustvo u porodu kao i kako utječu traumatska životna iskustva na to kako rađamo je nezaobilazno za doule.
Pružanje podrške kroz gubitke je dio našeg posla i bilo nam je važno kroz ovaj vikend osvijestiti vlastite kapacitete za takvu podršku.

2.modul Ljudska prava i zagovaranje

Drugi modul, naziva Ljudska prava i zagovaranje, održan je 19.-20.listopada a bavi se pravima i odgovornostima rodilja unutar porođajnog sustava. Naučile smo kako podržavati i informirati rodilje o njihovim pravima i odgovornostima, kako se nositi s kršenjima ljudskih prava te kako izaći iz žrtva-zlostavljač-spasitelj modela.
Uživo i online četrdesetak doula aktivno su sudjelovale u raznim scenarijima s poroda i mnogim diskusijama o ovoj velikoj temi kojom se Udruga bavi od 2015. godine.
 
 
 3.modul Podrška u drugačijim porodima, 16.11.-17.11.2024.
 
Tijekom ovog modula istraživale doula podršku kroz porode koji su izazovni zdravstveno, fizički i mentalno. Porodi sa komplikacijama, prijevremeni porodi, dugi, rapidni…
 
U sklopu naše edukacije pozvale smo izvršnu direktoricu Hrvatske udruge za promicanje primaljstva, Maju Rečić da nam približi realnost primalja i primaljske struke u Hrvatskoj. Nakon njenog predavanja polaznice su imale priliku saznati o izazovima poroda koje smo obrađivale tijekom vikenda iz perspektive primalje.