
AKTIVNOST – Upoznavanje svih sudionica i prezentacija neformalnih metoda edukacija
Aktivne doule Hrvatske Udruge Doula i Hond i hond radgjof ehf okupile su se na online radionici kako bi se upoznale, pozdravile i uključile u prvu aktivnost neformalnog obrazovanja.
Unutar 2,5 sata održale smo zanimljiv grupni rad kojim smo procijenile potrebe doula u obje zemlje i područja rada doule u kojima je potrebna dodatna podrška i edukacija.
Upoznale smo se sa metodama neformnih edukacija te započele proces stvaranja ADT – II. stupnja cjelovite edukacije za doule.
AKTIVNOST – Islandske partnerice u posjeti hrvatskim kolegicama
A popodne su održana naša uvijek popularna Ljudska prava u porodu ovaj put uz simultani prijevod za naše gošće.

DAN 4:





Naša gošća s Islanda, Soffia je doula i obiteljska terapeutkinja te je duboko je ušla u temu povezanosti para nakon poroda. Održala je hrvatskim doulama predavanje na tu temu kao šlag na kraju čitavog dana rada na modulu za ADT na istu temu.

AKTIVNOST – Posjeta Islandskim kolegicama u Reykjavik
Nastavljamo s provedbom Erasmus+ projekta kroz koji Hrvatska udruga doula i islandska udruga doula Hond in Hond razmjenjuju svoje prakse, znanja i vještine rada s trudnicama te zajedno osmišljavaju naprednu obuku za doule.
Obuka koja će proizaći iz ovog projekta besplatno će biti dostupna aktivnim članicama obiju udruga kako bismo podigle standarde prakse, a trudnicama i njihovim obiteljima pružile još kvalitetniju podršku na njihovom trnasformativnom putu roditeljstva.
Nakon što smo u Zagrebu ugostile kolegice s Islanda te im predstavile rad naše Udruge, došao je trenutak da i mi upoznamo njihov rad u njihovom domaćem ambijentu.
U nastavku vam predstavljamo što smo to sve iskusile.
Drugi Dan – Modul Postpartum conditions and difficulties (mother-baby)
Doule Anita i Soffia detaljno su razradile modul koji se fokusira na odnos majke i djeteta te teškoće koje mogu nastati u periodu postpartum i utjecati na doživljaj i kvalitetu tog odnosa.
Radni dio dana izbalansirale smo upoznavanjem islandske kulture kroz doživljaj saune i kupanja u Atlantskom oceanu na koji su nas odvele naše kolegice.
Dio kulturoloških razlika u odnosu prema trudnica uočile smo upravo u tom segmentu opuštanja i nastavljanja sa svim aktivnostima kao i prije trudnoće. Islanđani koriste saunu vrlo često i ne prestaju sa tim zdravim praksama ni u trudnoći. Za naše pojmove možda pretjerane brige za trudnice uranjanje u hladni ocean nakon vruće saune je bilo neobično, no trudnice koje to prakticiraju nemaju nikakve negativne poslijedice, samo pozitivne. U Zagrebu smo našim kolegicama prezentirale naš Burnout prevention program a one su uzvratile upravo ovakvim iskustvom – sauna i ocean kao čišćenje od stresa! Moramo priznati da nam se svidjelo.
Četvrti dan – Modul Supporting Difficult Births i radionica za roditelje Rebozo in birth
Tijekom ovog dana još smo dublje zaronile u praktične vještine rada s roditeljima, pogotovo u situacijama kada porod krene u smjeru koji majka nije zamišljala ili se stvore drugi oblici teškoća. Dodatno smo upoznale tehnike rada s rebozom, tradicionalne južnoameričke marame, sudjelujući u radionici koje su islandske kolegice vodile za roditelje sa ciljem boljeg pozicioniranja bebe, olakšavanja nelagode u zadnjim tjednima trudnoće te tijekom poroda.
- Dan – okupljanje i planiranje
Ponovno okupljanje, ukratko ponavljanje što smo sve naučile tijekom njihovog boravka u Hrvatskoj te planiranje što će naše doule Anita, Katarina i Ivana saznati i vidjeti u danima koji slijede na Islandu. Čekalo nas je mnogo učenja, ali i punjenja kapaciteta uz pomoć prekrasne islandske prirode.
Treći dan – Posjet porođajnim centrima, predavanja Human Rights and Advocacy, Doula support and breastfeeding, predstavljanje hrvatskog sustava rađanja.
Najispunjeniji dan provele smo u kombinaciji sudjelovanja u aktivnostima koje su organizirale islandske kolegice i vođenja naših aktivnosti za njih.
Posjetile smo porođajni centar koji pruža primaljsku skrb u opuštajućem ambijentu za podršku čim lakšem porodu.
Naše Katarina i Ivana predstavile su statistiku i način rađanja u hrvatskom sustavu, koji ima sličnosti i razlika s islandskim, a Anita je održala interaktivno predavanje na temu Ljudskih prava i važnosti samozastupanja tijekom rađanja u sustavu.
Dan smo završile Soffijinom iskustvenom radionicom za doule na temu pružanja podrške u uspostavljanju i održavanju dojenja.
Peti dan – The Art of Doulaing
Zadnje obrađeni modul buduće napredne obuke odnosi se na posebnost koju posao doulanja ima po svaki životni aspekt doule. Anita i Soffia osmislile su tijek modula zahvaljujući kojem će se doule moći lakše povezati sa samom sobom, sa svojim klijenticama i klijentima te ostalim doulama u zajednici.
Međusobna povezanost i podržavajuća suradnja ključ su stvaranja sigurne mreže doula, a time i kvalitetne podrške roditeljima. Ovim projektom ovo želimo ostvariti u našim zemljama, ali i stvoriti novi put za lakše ostvarivanje ove sigurne mreže na europskoj razini.
AKTIVNOST – PROVEDBA ADT U HRVATSKOJ
3. rujna 2024. održan je Kickoff zoom sastanak za sve polaznice ADT. Tijekom 8 mjeseci provoditi će se 8 modula. Svaki mjesec na platformi za učenje otvara se novi modul s materijalima kreiranim tijekom suradnje s Islandskim kolegicama. Svaki modul sadrži i vikend radionicu za sve polaznice uživo i online u isto vrijeme.
1. MODUL Etika i filozofija doula krenuo je 16.9.2024. a radionica je održana 28. i 29.9.2024.
45 polaznica članica Hrvatske udruge doula sudjelovale su na radionici i to polovica uživo u prostorijama Udruge u Mesničkoj 3 u Zagrebu a polovica doula se uključilo preko zoom platforme. U dva dana obje skupine imale su zadatke i rasprave na teme iz modula Etika i filozofija. Teme koje smo obradile u ovom modulu su:
– Etičke kategorije iz kodeksa: medicinski dio poroda, društvene mreže, neasistirani porodi i komunikacija i poštovanje
– Preklapanje zanimanja usmjerenih na trudnoću, porod i babinje s doula radom
– Podrška u porodu različitim skupinama: Različite religijske skupine, LGBTQ+, neurodivergivne osobe, osobe s invaliditetom
– Etika u posebnim situacijama: nasilje, zanemarivanje, otkazivanje podrške.
4.modul Trauma i gubitak, 6.12.-7.12.2024.
Podrška kroz gubitak trudnoće i osnaživanje doula kroz alate različitih tehnika usmjerenih na prisutnost u tijelu bio je ključan za naš doule polaznice.
2.modul Ljudska prava i zagovaranje


